על Parkan, Perestroika וחברת NIKITA הרוסית


07/05/2017

תמונת כתבה

אחד המשחקים הראשונים ששיחקתי במחשב היה משחק בשם Perestroika או Toppler.
אני זוכר עד היום בבירור שסבתא שלי ז"ל נהגה לשחק עם האחים שלי ואיתי במשחק הזה על מחשב ה-286 שהיה לנו.
זה היה בשנת 1991, שנה שבה אירועים משמעותיים רבים התרחשו כמו פריצת מלחמת המפרץ הראשונה, התפרקות ברית המועצות ועוד. מכיוון שזה אחד מהזיכרונות הכי נעימים שיש לי ומכיוון שאני זוכר שלמשחק הזה הייתה היסטוריה מרתקת, החלטתי לחקור את הנושא ולהקדיש את הכתבה הראשונה של המוזיאון לסבתי היקרה.


מאחורי המשחק Perestroika וחברת NIKITA יש היסטוריה מרתקת.
הכל החל בשנת 1989, אז עלה במוחו של בחור בן 30 בשם Nikita Skripkin הרעיון ליצור משחק מחשב המבוסס על רוסיה שלאחר התקופה הסובייטית. אותו משחק, בשם Perestroika, היה הצלחה גדולה והביא להקמתה של החברה הרוסית הראשונה לייצור משחקי מחשב ב-14 באוקטובר 1991. צירוף מקרים מעניין הוא שבאותו תאריך בדיוק בשנת 1964, ברז'נייב הפך למזכיר הראשי של המפלגה הקומוניסטית, ובכך "שלח הביתה" את ניקיטה חרושצ'וב אשר הוביל את ברית המועצות בתקופת המלחמה הקרה.

המשחק, אשר נמכר בזמנו על גבי דיסקטים 5.25', מתחיל במסך פתיחה בו רואים את מיכאיל גורבצ'וב על רקע הקרמלין ובו בזמן מתנגן ההמנון הרוסי. צריך להבין שהמשחק פותח בתקופה שבה תחושת האוכלוסיה ברוסיה הייתה שהמצב במדינה מתוח מאוד. שמו של המשחק, מסך הפתיחה והמנגינה נועדו לסמל מעין "גל של פטריוטיות". כמו כן, ניתן להבחין בשם "LoCis" בתחילת המשחק. המתכנת של Perestroika עסק בשנת 1989 במחקר של פיתוח משחקי מחשב וקבוצת המחקר המיוחדת שלו הייתה חלק מקבוצת ייצור ומחקר של תאגיד תוכנה בשם LoCis, אשר ייצר תוכנות ללקוחות עסקיים. כך בעצם השתרבב השם LoCis למסך הפתיחה של המשחק.

ב-Perestroika השחקנים שולטים בצפרדע קטנה, ועליהם לקפוץ בין חבצלות מים אל עבר היעד. אותן חבצלות מים הולכות וקטנות בהדרגה עד שבסופו של דבר הן שוקעות. אם השחקן לא מספיק לקפוץ לחבצלת חדשה, הוא נפסל. בשלבים מתקדמים יותר, יופיעו גם חרקים מכוערים ועוינים שינסו לרדוף אחריכם. נגיעה בהם תביא לפסילה. מעניין לציין שהמשחק עצמו מייצג שלושה אלמנטים בפרסטרויקה הרוסית אותה הנהיג גורב'צוב: אזרחים, בירוקרטים וקפיטליסטים - נסו אתם לנחש מי זה מה :)
מעבר לכך, השחקנים יכולים לאסוף כדורים צבעוניים שנותנים נקודות בונוס. ככל שהשלבים עולים, המשחק הופך מהיר יותר והחבצלות הופכות קטנות יותר, דבר המקשה על השחקנים.משחק נוסף של חברת NIKITA ששווה להזכיר, הוא Parkan. למעשה זוהי סדרת משחקי סימולטור שמשלבת בין מסחר וקרבות בחלל לבין משחקיות של יריות מגוף ראשון (FPS). הפיתוח של המשחק הראשון בסדרה החל בשנת 1993, על ידי Nikita ושותפים נוספים. במשך תקופה ארוכה של כ-4 שנים הם העבירו אחד לשני באמצעות מודם חלקים מהמשחק שהם כתבו, עד שלבסוף בשנת 1997 פיתוח המשחק הושלם והוא הופץ ברוסיה באופן בלעדי. המשחק היה הצלחה ונמכרו מעל 25,000 עותקים שלו. זה נחשב למספר עתק בשוק הרוסי באותה תקופה.
מקור שמו של המשחק, "Parkan" נובע משמה של החללית עליה השחקנים שולטים.
כאמור, המשחק הראשון בסדרה יצא בשנת 1997, ובשנת 2001 יצאה גרסת חדישה של המשחק שהיא שילוב בין FPS לבין אסטרטגיה בזמן-אמת (RTS). המשחק השלישי והאחרון בסדרה הינו Parkan 2 והוא יצא בשנת 2005. לי באופן אישי, המשחק מזכיר שילוב של Mass Effect ו-Doom - די מגניב האמת. המשחק נחשב נדיר יחסית ובמוזיאון אנחנו גאים בכך שיש לנו עותק מקורי שלו שהגיע ישירות מהמשרדים של חברת NIKITA. אגב, תוכלו לרכוש גרסה מחודשת של המשחק ב-Steam תמורת סכום זעום של 2.99$.החברה עברה כברת דרך מאז הוציאה את המשחק הראשון שלה בשנת 1989, והיום המשרדים אשר נמצאים במוסקבה מאכלסים צוות מכובד של מפתחים, אנשי שיווק ועוד. עיקר העיסוק של החברה ממוקד בפיתוח משחקים, כאשר "ספינות הדגל" הן Sphere 3: Enchanted World, ו-The Panic Room: House of Secrets והביקוש להם קיים במדינות רבות ולא רק ברוסיה, בין היתר בשל התמיכה בשפות כמו אנגלית, גרמנית, צרפתית, ספרדית, יפנית ועוד. החברה הייתה ועודנה חלוצה בתחומים שונים. Sphere 3 הוא בעצם נצר למשחק Sphere ששוחרר בשנת 2003 והיה משחק ה-MMORPG הרוסי הראשון. בנוסף לכך, משחק הפעולה Twigger ששוחרר בשנת 1996 על ידי החברה, הוא אחד המשחקים הראשונים שהגיע לחלל החיצון. בשנת 1998 המשחק נלקח לחלל על ידי תחנת החלל הרוסית "מיר". אנחנו מקווים שנהניתם מקריאת הכתבה, נעדכן בקרוב :)

אזור חברים


הרשמההרשמה

התחברותכניסה

עקבו אחרינו

פייסבוק

עדכוני משחקים

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games