כוכב כחול - סיפורו של סימולטור הטיסה האגדי


07/05/2017

תמונת כתבה

בכתבה זו נסקור את סיפורם של שניים מהפריטים האהובים והנדירים שיש לנו במוזיאון בראיון בלעדי עם אחד מאנשי צוות הפיתוח של המשחק


חיל האוויר הישראלי נחשב כאחד מחילות האוויר הטובים בעולם, הן בשל טייסיו האיכותיים והן בשל הניסיון המבצעי העתיר שאותו צבר לאורך כל שנות ההיסטוריה של המדינה. "כוכב כחול" הוא סימולטור טיסה ששם אתכם בקוקפיט של מטוסי חיל האוויר הישראלי והוא אולי אחד המשחקים הישראליים המוכרים ביותר בארץ. המשחק פותח על ידי חברת "פיקסל מולטימדיה" הישראלית עליה נכתוב עוד בהמשך, והוא הצליח לעשות הרבה "רעש" גם בחו"ל כאשר יצא לחנויות בשנת 1998. אחת הסיבות להצלחה הגדולה של "כוכב כחול" הייתה העובדה שהוא בין הסימולטורים הראשונים למחשב שעשו שימוש בתצלומי אוויר אמיתיים כחלק מהמנוע הגרפי של המשחק.
סיבה נוספת שתרמה למכירות של המשחק היא שבשנת 1995 חברת Electronic Arts אשר הייתה המשווקת הרשמית של המשחק בחו"ל, הכריזה שהיא רכשה את הזכויות להשתמש בשם המותג Jane's. לקוראים שלא מכירים, Jane's היא חברה בריטית שהוקמה בשנת 1898 והיא מתמחה בפרסומים וספרים בנושאי צבא ומודיעין. השילוב הזה בין EA ל-Jane's הוסיפה פן של אותנטיות למשחקי הלחימה של EA. בישראל אגב, המשחק הופץ על ידי חברת "הד-ארצי".

ראיון עם עדי שמעוני - מפתח לשעבר בחברת פיקסל מולטימדיה

מאיפה הגיע בכלל הרעיון לפתח את כוכב כחול? איך זה התחיל ומה היה החלק שלך בפיתוח המשחק?
"הוגה הרעיון היה המנכ"ל של פיקסל, רמי וייץ ז"ל. איש מופלא, יזם בלתי נלאה ובעל חזון אמיתי וטייס קרב (F-15) בעצמו. הוא הוביל את כולנו והיה מעורב בכל פרטי ההפקה והפיתוח לאורך כל הדרך. אני הצטרפתי לפיקסל קצת לפני פיתוח המשחק והייתי אחראי על פיתוח הלוגיקה של הקוקפיט ומודל הנשקים."

מה לדעתך הפך את כוכב כחול להצלחה כל כך גדולה לא רק בארץ אלא בעולם כולו?
"משחק ייחודי ששילב משימות מצוינות, מודל טיסה שהיה עם איזון טוב בין משחקיות ופיזיקה אמיתית, וגרפיקה מעולה לזמנה. תוכן המשחק עוצב ונבנה על ידי רמי וצוות טייסים נוספים, ואפשרו לשחקנים להתנסות בחווית טיסה ומשימות היסטוריות אמיתיות. מבחינה טכנית נבנו מנועים שאפשרו מודל טיסה משוכלל ומנוע גאוגרפי מתקדם בזמנו שאפשר טיסה מעל תצלומי אוויר אמיתיים."

באיזו טכנולוגיות נעשה שימוש בפיתוח המשחק?
"המשחק כולו נכתב בפיקסל. אז לא היו מנועים לרכישה ופלטפורמות משחקים, היינו צריכים לפתח הכל מאפס. כל הקוד כתוב ב-C++, ומנוע הגרפיקה פותח ב-DirectX."

איפה היו משרדי החברה ממוקמים? מה הייתה האווירה שם? אילו בעלי תפקידים לקחו חלק בפיתוח המשחק?
"החברה הייתה ממוקמת ברחוב הרכב בתל אביב, והאווירה הייתה מדהימה, זו אחת התקופות היפות בחיי. היינו באים לעבוד בבוקר ויוצאים רק בלילה, ונהנים רב הזמן. הייתה הרבה תשוקה, פיתוח מאתגר, חבר'ה נהדרים. המסיבות היו מטורפות. פעם בשנה כל החברה הייתה נוסעת לנופש מרוכז בסיני. יש לזכור, מדובר ב-1998. יעל עמיר הנהדרת הייתה מנהלת הפרויקט, היינו צוות מגובש מאד."

מה היה סופה של חברת פיקסל?
"פיקסל נמכרה -2008 בתור פיקסלפליי לחברת אוברון מדיה."

האם יש עוד משהו או חומר רלוונטי שהיית רוצה לחלוק עם הקוראים?
"תפתחו משחקים, תעשו אהבה."

היו טענות פעם שהמשחק הגיע עם "וירוס" מובנה או שמספר אנטי וירוסים זיהו את המשחק כוירוס בטעות... זכור לך משהו בסגנון הזה?
"לא מכיר את הטענות, מן הסתם שגיאת אנטי וירוס."הג'ויסטיק

הג'ויסטיק של "כוכב כחול" נמכר כמוצר רשמי של המשחק ובמוזיאון היינו צריכים לעבוד "שעות נוספות" כדי לשים את היד על אחד כזה.
תחילה ראינו פוסט בפייסבוק על אחד כזה בשוק הפשפשים בעיר חיפה אבל כנראה שפספסנו אותו. בכל מקרה אנחנו מקווים ומאמינים שהוא הגיע לבית טוב והעיקר שלא לזבל. כמה שניסינו לדלות מידע אודות המוצר הזה לא הצלחנו, אז אם יש בידיכם פרטים נשמח לשמוע.

סיכום

אנחנו מודים מקרב לב לעדי על שהסכים להתראיין. אין ספק שהוא שפך אור ומידע על המשחק שלא היה ניתן להשיג בשום מקום. מקווים שגם אתם נהניתם מהכתבה.

אזור חברים


הרשמההרשמה

התחברותכניסה

עקבו אחרינו

פייסבוק

עדכוני משחקים

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games