ההיסטוריה של ה-Warez


10/12/2017

תמונת כתבה

שלום חברים! הפעם נשתגר בזמן אל עבר שנות ה-70 ומשם נתקדם אל שנות ה-80, ה-90 וההווה. במסענו נסקור את תופעת ה-Warez. במילים פשוטות, Warez (קיצור של “Software”) הוא ביטוי שמתאר תוכנה שנפרצה או הועתקה באופן לא חוקי. ”תוכנה” יכולה להיות גם משחק כמובן.


בשנת 1976, ביל גייטס כתב ”מכתב פתוח לחובבים” ובו הוא מסביר את הסיבות שבגללן הוא מעדיף תוכנות ”קוד סגור” (הכוונה היא לתוכנות שקוד המקור שלהן לא זמין לציבור הרחב) ובאותה תקופה דעתו בנושא לא התקבלה באהדה. בשנות ה-80, גנבי תוכנה נהגו להחליף עותקים של תוכנות ומשחקים באמצעות מערכת ה-BBS (עליה נעשה כתבה נפרדת בעתיד) ושירות הדואר, ממש על ידי שליחת חבילות. מערכות ה-BBS הראשונות הופיעו תחילה בארה”ב וקנדה ולאחר מכן גם באנגליה, אוסטרליה ואירופה. חשוב להבין שבאותה תקופה, זה לא היה טריואלי בכלל ”להרים” מכונה שמסוגלת להפיץ מידע והיה נדרש ידע טכני מסוים.

הסצינה המחתרתית של עולם ה-Warez
ככל שעולם המחשבים התקדם ויצרניות התוכנה ניסו למנוע מ”פיראטים” לפרוץ את התוכנות, כך הלכה והתהוותה לה סצינה מחתרתית חדשה, שהפכה מהפצה פשוטה של תוכנות שהועתקו באופן לא חוקי, לעולם בו נעשה פיצוח של ההגנות אותן יצרניות התוכנה בנו. למעשה, פריצה של תוכנות ומשחקים הפכה לדבר פופלרי כל כך, עד שנוצרו קבוצות של אנשים שעסקו במלאכה. עם התהוותן של קבוצות ”פצחנים” אלו, התעוררה הדרישה לקידומן, דבר שתרם משמעותית להתפתחות של אומנות דיגטלית כגון ANSI Art ו-ASCII Art.על פי כתבה שפורסמה במגזין ההאקינג הנודע "2600" בקיץ 2004, סצינת ה-Warez הייתה מאורגנת באופן מפתיע, והייתה מורכבת מכמה סוגי משתמשים אשר הרכיבו את "שרשרת המזון" של סצינת ה-Warez. זו כללה בין היתר משתמשי KaZaA, אשר הייתה תוכנה פופלרית מאוד לשיתוף קבצים בשנות האלפיים, משתמשי mIRC - תוכנת צ'אט פופלרית מאוד בשלהי שנות ה-90. התוכנה הציעה "ערוצים" שלרוב היו מחולקים לפי נושאים מסוימים ובהם היה ניתן לדון ולדבר עם אנשים אחרים. ערוצי Warez ב-mIRC הציעו מגוון רחב יחסית של תוכנות, משחקים וסרטים חדשים. לצד משתמשי ה-KaZaA, mIRC, EMule וכו', היו גם את קבוצות ה-Warez, שהן היו אלה שסיפקו בפועל את הסחורה לקהילה. בין קבוצות ה-Warez תמיד הייתה תחרות מי תהיה הראשונה שתספק את המשחקים, התוכנות והסרטים האיכותיים ביותר.קבוצות Warez ידועות לשמצה כוללות בין היתר את Razor 1911 – קבוצת Warez שנוסדה בשנת 1985 והחלה את דרכה בפריצת תוכנות ל-Commodore 64. בשלב מאוחר יותר הייתה לקבוצה נוכחות ענפה גם בעולם ה-Amiga וה-IBM. הקבוצה הייתה למטרה בשתי פשיטות של ה-FBI, אך בשנת 2006 Razor 1911 עשתה "קאמבק" ומאז פרצה מנגנוני הגנה מודרנים רבים, לרבות ה-Social Club של חברת Rockstar, מנגנון ה-DRM של חברת Ubisoft ה-Battle.NET. במרץ 2012, הקבוצה הודיע שאחד המתכנתים הראשיים בקבוצה נפטר מסרטן. מאז הקבוצה מפרסמת משחקים פרוצים רק לעיתים רחוקות.מנגנון ההגנה הראשון מפני העתקות בלתי חוקיות של תוכנות יושם לראשונה במחשבי ה-Apple II, Atari 800 וה-Commodore 64. בתחילת שנות ה-80, מנגנוני ההגנה שהיו אמורים למנוע מהגנבים להעתיק את התוכנה היו טריוויאליים ביותר עד ללא קיימים, ולעיתים חברות פשוט סמכו על טוב ליבם של הלקוחות שלהם.
• על חלק מקופסאות המשחקים היה מצוין סוג ההגנה. כך לדוגמה על אריזת המשחק Elvira 2 היה כתוב “Off-Disk Copy Protection”. פירוש הדבר שהתוכנה הייתה מוגנת על ידי מנגנון כמו חיפוש מילה ספציפית במדריך בעת הפעלת המשחק.

• דוגמאות נוספות למנגנוני הגנה מגניבים ניתן לראות במשחקים Sam & Max ו-The Secret of Monkey Island. עם הפעלת המשחק Sam & Max, השחקן נדרש להלביש את הכלב והארנב הידועים לשמצה, כפי שהם נראים בעמוד מסוים בחוברת ההדרכה שהגיעה עם המשחק. ב-the Secret of Monkey Island על השחקן היה להשתמש ב-Dial a Pirate בכדי להתאים קומבינציה של מיקום, תאריך ופרצוף של פיראט.

• משחקים רבים, וביניהם Loom ("האורגים") של חברת LucasFilm הגיעו עם ספר ובו קודים לקרוא בעזרת משקפיים ייעודיות.• משחק קלאסי נוסף שראוי לציון בחלק זה הוא Alone in the Dark אשר הגיע עם ספרון זעיר ובו חפצים. השחקן היה זקוק לספרון בכדי לעקוף את מנגנון ההגנה של המשחק.

• המשחק Operation Stealth הגיע עם מעין גלויה צבעונית ובעת הפעלת המשחק השחקן היה נדרש לצבוע את חלקים מסוימים על בסיס הגלויה:

• גם טבלאות הצבע היו אמצעי נפוץ בו חברות השתמשו בשנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90 בכדי להגן על המשחקים שלהן. כך לדוגמה, ניתן לראות בתמונה את טבלת הצבעים שנועדה להגן על המשחק המפורסם Fascination, או בשמו המוכר יותר בישראל "רצח במיאמי". עם הפעלת המשחק, המשתמש נדרש להקליד רצף של צבעים בהתאם למספר שהוצג על המסך.• Serial Numbers & Keys – ולבסוף, איך אפשר בלי Serial Numbers? אין הרבה מה לפרט כאן, מנגנון זה נפוץ במיוחד במשחקים משנות ה-90 ואילך. בעת התקנת המשחק המשתמש נדרש להקליד רצף ייחודי וארוך של אותיות ומספרים, אשר הופיעו בדרך כלל על מדבקה בתוך אריזת המשחק או על החוברת שהגיעה איתו.

כרגיל, תודה לכל מי שקרא, שיתף בפייסבוק, הגיב, האיר והעיר. זו הייתה תקופה עמוסה מאוד + מחשב אחד שרוף. יש לנו כמות עצומה של חומרים והעבודה מרובה! עדכונים נוספים בקרוב מאוד :)
מקורות

https://en.wikipedia.org/wiki/Warez
https://opentrackers.org/i/2600_Guide_to_Internet_Piracy-TYDJ.txt
https://en.wikipedia.org/wiki/Warez_group
http://bootleggames.wikia.com/wiki/BootlegGames_Wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_warez_groups
https://en.wikipedia.org/wiki/Open_Letter_to_Hobbyists
https://hacked.com/wiki/Warez
https://www.wired.com/1997/04/ff-warez/
חלק מן התמונות הן באדיבות Pascal Gnislew

אזור חברים


הרשמההרשמה

התחברותכניסה

עקבו אחרינו

פייסבוק

עדכוני משחקים

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games

התווסף מסמך למשחק California Games